Drukarnia cyfrowa

Drukarnia cyfrowa

Druk cyfrowy to najbardziej nowoczesna technologia druku, gdyż wzór jest przenoszony z komputera na papier bezpośrednio. Rozpowszechnienie druku cyfrowego nastąpiło w latach 90 XX wieku, kiedy to ceny cyfrowych drukarek atramentowych znacznie spadły. Obecnie mimo istnienia szeregu innych technologii, druk cyfrowy także cieszy się dużą popularnością.

Największą zaletą druku cyfrowego jest zdecydowanie czas jego wykonania przy wydrukach niskonakładowych. Wydruki cyfrowe są dostępne praktycznie od ręki. Dzięki bezpośredniemu przesyłaniu obrazów z komputera na matrycę drukarki, pomijamy cały szereg czynności takich jak naświetlanie klisz, blach drukarskich, czy kalibrowanie maszyn. Zdecydowanie skraca to czas realizacji druku, ale także obniża koszty. Druk cyfrowy polecamy klientom, którzy nie potrzebują wysokonakładowego wydruku, ale zależy im przede wszystkim na czasie. 

Druk cyfrowy charakteryzuje się wysoką jakością w porównaniu do wydruku ze standardowej drukarki. Ponadto druk jest możliwy na wielu różnych podłożach i gramaturach. Dostępna kolorystyka jest różnorodna, jednak wybór nie jest tak szeroki jak przy technice offsetowej. Druk cyfrowy jest jedynie możliwy w kolorach CMYK. Stanowi to co prawda pewne ograniczenie, jednak istnieje gwarancja, że wydruk będzie prezentował się naprawdę dobrze. Ponadto, wydruki cyfrowe są trwałe i nie ścierają się tak szybko.

Wszelkiego rodzaju personalizowane zaproszenia, dyplomy, albumy i inne tego typu projekty poleca się drukować właśnie tą technologią. Istnieje bowiem możliwość druku zmiennych danych, czyli każdy wydruk zawiera inne dane, np. imię i nazwisko, logo, czy inną wybraną grafikę. Przy tego rodzaju wydrukach ma też znaczenie możliwości edycji nawet w trakcie realizacji zamówienia.  Personalizacja i edycja danych stanowi ogromną przewagę techniki cyfrowej nad innymi, także dlatego że obniżają one ryzyko i koszty, a także czas. Nie musisz martwić się, że wydrukujesz 100 ulotek z błędem i będziesz musiał drukować je ponownie. Przy druku cyfrowym możesz w miarę szybko dokonać poprawek, nie dopłacając. 

Elektrofotografia, czyli druk laserowy to jedna z odmian druku cyfrowego. Ładunek elektryczny jest przenoszony przez rolkę transferową na znajdujący się na bębnie obszar zadruku oświetlony wiązką laserową. Bęben przyciąga naładowane odwrotnie cząsteczki proszku tonera, a ten osiada na miejscach naświetlonych laserem. Potem toner przenoszony jest na papier i utrwalany ogrzanym bębnem dociskowym. Ta technologia jest niezwykle szybka w porównaniu do innych. Efekty są dokładne i wyraziste, sprawdzają się zatem przy szczegółowych wzorach. Ich trwałość również zadziwia. Oprócz metody laserowej, do druku cyfrowego zaliczamy także: jonografię, magnetografię, elkografię, termografię oraz ink-jet.

Technika druku cyfrowego jest polecana, gdy nakłady są mniejsze i nieopłacalne przy druku offsetowym. Najczęściej w druku cyfrowym realizowane są wydruki różnego rodzaju materiałów reklamowych, które są w limitowanej ilości i muszą być wysokiej jakości. Jeśli zależy Ci na szybkim i starannym wydruku reklamy Twojej firmy, skontaktuj się z nami. W krótkim czasie wydrukujemy wybrane przez Ciebie materiały, z których z pewnością będziesz zadowolony.